Lazer Baskı Nedir?

Çeşitli malzemelerin üzerine kazıma işlemi oldukça eski dönemlerden kalma bir tekniktir. Eski çağlardan beri el oymacılığı şeklinde yapılan bu işlemler teknolojinin gelişmesi ile çok daha farklı şekillerde ve kalıcı olarak yapılabilmektedir. Günümüzde bu işlemin en başarılı sonuçlarını alabileceğimiz yöntem ise lazer baskı teknolojisidir. Oldukça başarılı olan bu baskı sistemleri ile kolayca istenilen alana isim ve şekiller işlenebilmektedir. Bu baskı yöntemi ile kalıcı bir işleme ve kazıma yapılması mümkün olmaktadır. Bu nedenle de günümüzde bu yöntem çok tercih edilmektedir. Genel olarak ifade etmek gerekirse lazer ile yapılan baskı işleminde baskı yapılacak malzemenin üzerine lazer ışını yansıtılması ile iz bırakılması sağlanmaktadır.

Yapılacak olan bu işlemde gelişmiş makineler kullanılmaktadır. Baskı yapılacak malzemenin türüne göre geçerli kuvvette lazer ışını tutularak istenen baskı oluşturulmaktadır. Bu nedenle çok farklı yüzeyler üzerine lazer baskı işleminin yapılması da mümkün olmaktadır. Birçok farklı alanda kullanılan baskı işlemlerinde bu baskı türü tercih edilmekte ve lazer baskı firmaları tercihi ile oldukça başarılı şekilde istenilen yüzeye istenen amaçla bu baskılar yapılabilmektedir. Genel olarak promosyon ürünlerinde tercih edilen bu yöntem ayrıca markalama konusunda iş makineleri üzerindeki plakalar içinde tercih edilmektedir. Çeşitli malzemelerinin üzerine yapılacak olan bu işlemden en etkili sonuçların alınması mümkün olmaktadır.

Lazer Baskı Hangi Malzemelere Yapılabilmektedir?

Metal, Deri, Cam, Kristal, Plastik dahil bir çok farklı yüzeye Lazer Baskı yapılabilir.

Genel olarak baskı yapılması istenen neredeyse tüm yüzeylere bu işlem ile baskı kolayca yapılabilmektedir. Üzerine baskı yapılması istenen malzemeler metal, deri, cam ve ahşap olarak değişebilmektedir. Genel olarak tercih edilen bu malzemelerin üzerine istenilen lazer baskı işlemi kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Metal yüzeylere metal malzemenin mukavemetine göre gerekli lazer gücünün ayarlanması suretiyle lazer markalama işlemleri yapılabilmektedir. İstenilen yazı veya şekiller kolaylıkla metal yüzeyler üzerine işlenmektedir. Bunun yanında cam yüzeylere veya deri yüzeylere de malzemelerin mukavemetine göre gerekli lazer gücünün ayarlanması ile kalıcı lazer işlemi yapılarak baskı oluşturulmaktadır. Ahşap yüzeylerde de bu işlem oldukça güzel sonuçlar vermektedir. Özellikle geçici olmaması uzun süreli baskı kalıcılığını sağlamaktadır.

Lazer Baskı Avantajları Nelerdir?

Promosyon ürünlerinde serigrafi ve tampon baskı gibi geleneksel yöntemlerin metal yüzeylerde uygulanması silinme ve dağılma gibi sorunlara yol açmaktaydı, lazer baskıi ile bu sorunların ortadan kalkmıştır. Kolayca yapılan bu işlemde diğer yöntemlere oranla birçok farklı avantaj sağlandığı için tercihi çok daha fazla olmaktadır.

  • Lazer ile yapılan baskı işlemleri çok farklı yüzeylere sorunsuz olarak uygulanabilmektedir.
  • Lazer baskı ile uzun süre silinme ve deforme olmadan kullanım imkanı sağlanmaktadır.
  • İstenilen isim veya şekiller dijital programlarda özenle hazırlanarak kusursuz şekilde istenilen malzemenin üzerine işlenmektedir.

Bu gibi oldukça önemli avantajları nedeni ile lazer ile yapılan baskılar günümüzde en fazla tercih edilen baskılar olmaktadır.
Genel olarak promosyon ürünlerinde çok tercih edilen bu baskı sistemi ile kişiye özel lazer baskı kolayca düşük maliyetle yapılabilmektedir. Farklı nedenlerle çeşitli malzemeler üzerine yazılacak isim veya kişiye özel benzeri yazılar oldukça başarılı şekilde bu baskı tekniği ile yapılabilmektedir. Bu nedenle de çok ilgi görmekte ve sorunsuz olarak tercih edilmektedir. Marka veya firma ile ürün isimlerinin istenilen malzemelerin üzerine sorunsuz olarak işlenmesini sağlayan bu yöntem ile ödül veya plaketler ile makinelerin üzerinde bulunacak plakalarda istenilen yazıların ve şekillerin bulunması sağlanabilmektedir. Bu yöntem ile oldukça kolay bir şekilde kalıcı baskı işlemleri istenilen yüzeylere uygulanabilmektedir.

Detaylı bilgi almak ve lazer baskı siparişi vermek için hemen İletişime Geçin.